Atatürk Çiçeği Nasıl Büyür?

Anavatanı Meksika olan Atatürk çiçeği ülkemize Atatürk tarafından getirildi. Aynı zamanda Atatürk’ün bu çiçeği çok seviyor olması da adının ülkemizde bu şekilde anılmasını sağlıyor. Harika bir duruşa sahip olan Atatürk çiçeği nasıl büyür sorusunun yanıtını da sizlerle paylaşacağız. Bu çiçek gün ışığını çok seviyor ve yaprakları da her daim gün ışığına doğru hafifçe eğiliyor.

Yani büyüyebilmesi için mutlaka gün ışığının fazla olduğu bir yerde konumlandırmanız gerekiyor. Ayrıca yılda bir defa mutlaka vitamin ya da mineral takviyesi yapmanız gerektiğini de belirtmek isteriz. Bir kış çiçeği olan Atatürk çiçeğinin yaprakları zamanla çiçeğe dönüşüyor. Üstelik kış mevsiminde açıyor ve soğuk kış günlerinde insanlara bahar enerjisini hissettiriyor.

Atatürk Çiçeği Nasıl Sulanmalı?

Kış mevsiminde bu çiçeğin suya olan ihtiyacı azalıyor. Dolayısıyla kışın daha az sulamanız gerekir. Yazın gelmesi ile birlikte verdiğiniz su miktarını biraz arttırmanız gerekiyor. Isının 15 derece altına düşmemesine de özen gösterin. Kış günlerinde açık havada kalmamalı ve soğuktan etkilenmemelidir. Yaprakları çiçek açtıktan sonra üzerine su püskürtebilirsiniz.

Çiçeği çoğaltmak isterseniz mayıs ayında köklerinden ayırarak başka bir saksıya dikebilirsiniz. Ancak çoğaltma esnasında sulamanın çok büyük bir önemi var. Sulamaya çok özen göstermeli ve sık sık sulamalısınız. Ancak sık sulandığı için az miktarda su vermeye de özen göstermelisiniz. Bu şekilde kolaylıkla Atatürk çiçeğini çoğaltabilirsiniz.