Evde Kurdele Çiçeği Yetiştirilir mi?

Yetiştirilmesi ve bakımı en kolay olan süs bitkileri arasında bulunan kurdele çiçeği Succulent bitkilerdendir. Susuzluğa dayanıklı olması ile bilinen süs bitkisinin Latin adı ise Chlorophytum Comosum olarak biliniyor. Hem gölge de hem de güneşli alana uyum sağlayabilen kurdele çiçeği yazın şiddetli öğlen güneşinden korunur ise daha sağlıklı olur. Uzun çiçek sağlarından köklenmiş fideler üretin bu süs bitkisinin çoğaltılması da bu şekilde oldukça kolay olur. Köklerinde besin ve su depolama özelliğine sahip olan bitki özellikle ev ve ofis ortamları için ideal seçimdir. İngilizce de spider plant adı verilen kurdele çiçeğinin ana vatanı Güney Afrika kıyılarıdır. Kışın sıfırın altında en az -5 dereceye kadar dayanıklı olup sonrasında yaprakları zarar görebilir.

Yapraklarının Bakımı

Kurdele çiçeği yaprakları ile muhteşem görseller oluşturan bir süs bitkisi olduğu için yaprak sağlığı oldukça önemlidir. Sağlıklı yapraklara sahip olması için klorlu su olan çeşme suyunun iki gün bekletilerek sonrasında çiçeğe aktarılması öneriliyor.

Yaprakların güneşe alıştırılma süreci mutlaka kışın yapılması gerekir. Kış boyunca gölgede bekleyen süs bitkisinin yaprakları birden yaz güneşi ile buluşur ise bozulmalar yaşanabilir. Kış ayında yavaş yavaş güneş almaya başlayan kurdele çiçeği yaz güneşinden etkilenmeyecek ve güneşe alışma işlemi başarı ile gerçekleştirilmiş olacaktır.

Kurdele çiçeğinde asitsiz toprak kullanmak ve kış aylarında sulamayı kesmek gerekir.