Orkide Çiçeği Nasıl Bakılır?

Kadınların vazgeçilmez çiçeklerinden biri olan orkideler, muhteşem güzellikleri ile yaşam alanlarına büyüleyici bir atmosfer kazandırıyor. Bu özel çiçeklerin bakımı da haliyle emek ve zaman istiyor. Son dönemde orkide çiçeği nasıl bakılır sorusuna cevap arayanların sayısı arttı. Aslında bakımı, orkidenin türüne göre değişse de temel unsurlar aynı! Sizlere birkaç pratik bilgi aktaralım.

Güneşe Çok Maruz Kalmamalı

Orkideler güçlü görünseler de tüm çiçekler gibi naif bir yapıları var. Bu nedenle soğuk havaya ve güneşe karşı çok dayanıklı değillerdir. Gün içerisinde güneşe çok maruz kalmaması gerektiği, orkide çiçeği nasıl bakılır sorusunun ilk yanıtı oluyor. Eğer yapraklarında leke oluştuysa, güneşe fazla maruz kalmış demektir.

Orkidenin yapraklarına da dikkat etmelisiniz. Eğer yaprakları zeytin yeşili ile bulunduğu ortamda yeteri kadar gün ışığı var demektir. Ancak gün ışığı azsa yapraklarında koyulaşma meydana gelir. Bu yönüyle de orkideler sıkıntılarını sahiplerine belli edebilen bir çiçek olduklarını kanıtlıyor. Bu arada oda ısısının da 18 ila 23 derece arasında olmasına özen göstermelisiniz.

Genellikle sulaması için periyot 4 ila 7 günde birdir. Ancak orkidenin türü, bulunduğu ortamdaki neme göre sulama periyodu değişebilir. Bu nedenle önce elinizle toprağı kontrol edebilir, eğer kurumuşsa su vermeyi tercih edebilirsiniz. Yapraklarına su değdirmemeye özen gösterin. Sulamada kullandığınız su kireçsiz ve oda ısısında olmalıdır. Püskürtme değil, dökme usulü ile sulama yapın.