Sıklamen Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Nam-ı diğer buhur-u meryem yani sıklamen çiçeği muhteşem kokusu ile balkonları ve terasları en çok süsleyen çiçek çeşitleri arasında yer alıyor. Son yıllarda popülerliği daha fazla arttığından siklamen çiçeği nasıl yetiştirilir sorusuna yanıt arayanların sayısı da haliyle çoğalıyor. hem sonbahar aylarında hem de ilkbaharın serin günlerinde çiçek açarak, sokaklara dahi mis kokusunu yayan bu çiçeğin, koyu pembe tonuna adını verdiğini de unutmamak lazım.

Siklamen Çiçeği Nerede Yetiştirilmeli?

Bakımına dair sizlere bilgi vereceğiz ve siklamen çiçeği nasıl yetiştirilir sorusunu da yanıtlayacağız. Ancak öncesinde bu çiçeğin ev içerisinde yetiştirilmemesi gerektiğini belirtelim. Açık hava çiçeği olduğundan siklamen çeşitlerini balkon, teras, bahçe gibi alanlarda yetiştirmelisiniz.

Bu çiçek tahmin edebileceğiniz gibi ışığı çok seviyor ve çok aydınlık bir yerde konumlandırmanız gerekiyor. Ancak direk güneş ışığından da korumalısınız. Haftada 1 defa saksıyı döndürmeniz gerekiyor. Çünkü pek çok çiçek gibi güneş ışınlarına doğru eğilim gösteren bir çiçek türüdür. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus, çiçeğin sulamasıdır. Orta kısmındaki göbeğe su değdirmemeniz ve yapraklarını da ıslatmaktan kaçınmanız gerekir.

Sulama suyunu 1 gün dinlendirmeniz gerekiyor. Kış mevsiminde genellikle haftada 1 defa sulamanız yeterli olabiliyor. Yaz mevsiminde ise havadaki neme göre su ihtiyacı değişecektir. Çiçek ılıman ve nemli yerleri sevdiği için deniz kenarına yakın kentlerde hiç zorlanmadan siklamen çiçeğini yetiştirebilirsiniz. Ayrıca çiçeğin rüzgara karşı da dayanıklı olduğunu belirtelim