Balkonda Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Kentlerde yaşayan insanların büyük bölümünün ortak hayali, bahçeli bir evde yaşamak oluyor. Doğaya duyulan özlemi gidermek her zaman, herkes için mümkün olmayabilir. Ancak evinizde doğadan parçalara yer vermek de sizin elinizde. Örneğin balkonunuzda bitki yetiştirebilirsiniz. Zor olduğunu düşünmeyin, balkonda bitki yetiştirmenin püf noktaları hakkında biraz bilgi sahibi olmanız, dilediğiniz çiçeği ve bitkiyi yetiştirmeniz için yeterli olur.

Öncelikle önerimiz balkonunuzu korunaklı bir hale getirmenizdir. Bu sayede bitkilerinizi rüzgara karşı korumuş olursunuz. Eğer balkonunuz çok fazla ışık almıyorsa, duvarları beyaza boyayarak ya da ayna kullanarak ışık seviyesini arttırabilirsiniz. Çünkü balkonda bitki yetiştirmenin püf noktaları arasında en önemlisi ışık ve uygun hava koşullarını bitkilerinize sağlamaktır.

İstediğiniz Bitkiyi Yetiştirebilirsiniz!

Uygun koşulları sağlamanız halinde istediğiniz her türlü bitkiyi balkonunuzda yetiştirebileceğinizi belirtmeliyiz. Hatta bodur ağaçlar dahi yetiştirmeniz mümkün. Fakat mutlaka böcek ve zararlı içerikleri olmayan bir toprak seçimi yapmalısınız. Yetiştirmek istediğiniz bitkiye uygun topraklara yönelin. Her bitki, her toprakta yetişmez. Organik olan gübreleri kullanmanız da yine önemli püf noktaları arasında yer alıyor.

Fide ya da tohum şeklinde bitkileri temin edebilir ve büyüdüklerine kendiniz tanık olabilirsiniz. Alternatifleriniz arasında yetişmiş bir bitkiyi alarak bakımına devam etmek de bulunuyor. Eğer bitki yetiştirme konusunda çok fazla bilginiz yoksa tohum ya da fidan yerine yetişmiş bitkileri seçmenizde fayda var. Yine de birkaç tohum alarak deneme de yapabilirsiniz.