Çiçek Saksı Değişimi Ne Zamandır?

Ev çiçeklerinde saksı değişiminin ne zaman olması gerekir? Toprak seçimi nasıl olmalı? Sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yazımızda çiçeğinizi şok değişimine sebep olmadan sağlıklı bir değişim yapmanıza imkân sunacak bilgileri sunuyoruz.

Saksı ve toprak değişimi mecbur kalındığında her zaman yapılabilir. Fakat sağlıklı bir seçime yer vermek ve olası kök çürümesine sebep olmamak için tercih edilecek belli zamanlar bulunuyor. Bitkinizin hızlı bir gelişim sürecine girmeden önce saksı değişimi yapmanız önerilir. Saksı değişimi sonrasında ise yer değiştirmek iyi bir seçim değildir. Fakat mevsim koşulları çiçeğiniz için uygun değil ise elbette yer değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Saksı değişimini yapmak için öncelikle saksı toprağı ve saksınızı hazır bulundurmanız gerekir. Sonrasında değişim yapacağınız bitkinizi sulayın. Bu saksıdan çıkışını kolaylaştırmanın yanı sıra yeni toprağı ile birleşmesini de sağlayacaktır. Yeni saksının dibine çakıl taşı ya da ponza taşını iki santim kadar koyabilirsiniz. Sonrasında toprağı bir miktar koyun ve iyice bastırın. Çiçeğinizi saksısından yavaşça çıkararak yeni saksı içine tam ortaya oturtun. Kenar kısımlarını toprak ile yavaş yavaş kapatın. Ahşap bir tahta ya da el ile kenar kısına döktüğünüz toprağı bastırın. En son tamamına toprak dökerek bastırın. Bu işlem bittikten sonra bitkinize suyunu verin ve toprağı ile bütünleşmesini sağlayın. Yalnızca Succulent, paşa kılıcı gibi bitkiler saksı değişiminde hemen sulanmaz.