Çiçeklerin Anlamı ve Verdiği Mesajlar

Yakınlarınıza gönderdiğiniz çiçekler ile aslında bir mesaj da verdiğinizi biliyor musunuz? Çok sayıda kişi çiçeklerin anlamları ve verdiği mesajlar hakkında bilgi sahibi olmadığından gelişigüzel seçimler yapabiliyor. Aslında konu hakkında bilgili olmanız, kime, hangi amaçla çiçek göndereceğinize bağlı olarak çok daha doğru mesajlar iletmenizi sağlar. Sizler için konuya dair birkaç örnek verelim.

Çiçeklerin Anlamlarına Göz Atın!

Ülkemizde gönderimi en çok yapılan çiçekler arasında kırmızı gül başı çekiyor. Çünkü çiçeklerin anlamları ve verdiği mesajlar düşünüldüğünde, anlamı en çok bilinen çiçek kırmızı güldür ve “seni seviyorum” anlamına gelir. Beyaz gül ise “kalbin saf ve temiz” mesajını taşır. Pembe gül ise “benim kalbim sende” mesajını karşı tarafa iletir. Sarı gül ise “sıcak ve sempatiksin” anlamına geliyor.

Orkideler de kendi içerisinde farklı mesajlar taşıyor. Birine beyaz orkide gönderdiğinizde “çok zarifsin” mesajını iletmiş olursunuz. Fuşya renkteki orkide ise “kalbin temiz ve sevimlisin” anlamına geliyor. Mor orkide “çok asilsin” anlamına gelirken doğada bulunmayan ve özel bir yöntemle renklendirilen mavi orkide “seni büyük bir aşkla seviyorum” mesajını taşır.

 

Seçtiğiniz Çiçeğin Rengine Dikkat!

Papatyanın anlamı ise biraz farklı! Papatya geçmiş olsun dileğiyle gönderildiğinde “sağlığına kavuşmanı diliyorum” anlamına gelir. Yeni açılan işyerlerine ya da terfi gibi durumlarda gönderildiğinde ise “bolluk ve bereket diliyorum” anlamına geliyor. Sevgiliye ya da eşe gönderildiğinde ise “temiz bir sevgi” mesajını iletiyor.

Sarı lilyum “sana güveniyorum” anlamını taşırken, pembe lilyum ise “sana sadığım” mesajını taşıyor. Turuncu renkte lilyum “ benim için çok özelsin” anlamına geliyor ve arkadaşa, anneye de gönderilebiliyor. Beyaz lilyum ise “saf ve temizsin” mesajını iletiyor. Şebboy çiçeği ise “benim için vazgeçilmezsin” mesajını ileten bir çiçektir. Karanfil de “içtensin” anlamına gelir.