Mini Orkide Büyür mü?

Orkideler dünyanın pek çok ülkesinde en sevilen çiçeklerin başında geliyor. Farklı coğrafyalarda yetişebilme özelliğine sahip olan orkideler hem büyük boylarda hem de minik boylarda olabiliyor. Minyatür yapıda olanlar daha az yer kapladığından ve daha sevimli bir görünüm sergilediğinden çok daha fazla tercih edilebiliyor. Peki, mini orkide büyür mü ve büyük boy orkide ebatlarına ulaşır mı?

Minyatür yapıda bir orkidenin büyük boy bir orkide ebadına ulaşması mümkün olmaz. Elbette minyatür de olsa orkideniz büyüyecek ve gelişmeye devam edecektir. Ancak hangi orkide türünü seçtiğinize bağlı olarak ne kadar büyüyeceği sorusunun yanıtı da değişkenlik gösterir. Eğer yapısı minyatür ise çok fazla büyümeyecektir.

Orkide Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Orkidenizin boyutu ya da tür ne olursa olsun bakımını asla ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü son derece dayanıklı gibi görünseler de aslında orkideler hassas bir yapıya sahiptir. Çok sağlıklı bir orkideyi sadece 1 gün klima karşısına koymanız solması için yeterli olabilir. Bu nedenle bakımı ile ilgili hiçbir detayı atlamamanız gerekiyor.

Bakımında sulanması ve gübrelenmesi büyük önem taşıyor. Sulama öncesinde mutlaka toprağını kontrol etmelisiniz. Eğer toprak nemliyse sulama yapmayın. Toprakta kuruma meydana gelmişse bu durumda oda ısısında ve kireç içermeyen su ile sulama yapabilirsiniz. Gübrelemeyi de yılda 1 defa mutlaka yapmaya özen gösterin. Ayrıca 2 yılda 1 defa çürüyen köklerinin olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir.