Orkide Çiçeği ve Bakımı

Eşsiz duruşu ve sıralı çiçekleriyle en beğenilen çiçek çeşitlerinden biri olan orkideler masumiyeti, zarafeti ve sevginin gücünü simgeliyor. Orkide çiçeğini özel günlerde sevdiklerinize göndermek için tercih edebilirsiniz. Farkı renkleri olan ve muhteşem görünümü ile dekoratif açıdan da sıklıkla tercih edilen orkide çiçeğini sitemiz üzerinden sipariş vererek gönderebilirsiniz.

Kütahya’nın tüm ilçelerine ve semtlerine ulaştırabildiğimiz orkide salepgiller familyasının bir üyesidir. Son derece hoş ve yoğun bir kokuya sahip olan bu çiçekler, bulundukları ortama eşsiz kokularını yayarak ortamın atmosferini bir anda değiştirebilirler. Sadece görüntüleriyle değil, kokularıyla da pek çok çiçekten ayrılan orkidenin en gözde çiçeklerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Evlerde ya da işyerlerinde kolaylıkla bakımı yapılabilen orkideler güçlü görünseler de aslında narin bir çiçek türüdür. Her ne kadar orkide bakımı sanıldığı gibi zor olmasa da dikkatli ve nazik olunması gerekir. Orkidenin canlı kalabilmesi için uygun sıcaklık 18 ila 27 derece arasıdır. Hem yaz hem de kış aylarında bu sıcaklık değerleri arasında olan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

Pembe, mavi, beyaz ve fuşya gibi farklı renkleri olabilen orkideler püskürtme usulü sulanmalıdır. Ayrıca kireçli ya da klorlu su kullanılmaması da orkidenizin muhteşem görünümünü kaybetmemesi için oldukça önemli bir husustur. Kışın ayda 1 defa, yazın da 2 haftada bir gübreleme yapmanız gerekiyor.

Orkidenin bazı yapraklarında zamanla sararma meydana gelmesi gayet normaldir. Bu sararan yaprakları koparmayın, makasla keserek temizleyin. Aynı zamanda toprak değişiminin e yılda bir defa yapılması gerekiyor. Toprak değişimini çiçek açmadığı bir dönemde yapmalısınız. Seçtiğiniz orkide türü farklı zamanlarda çiçek açabilir. Bu nedenle toprak değişimi için uygun bir ay önerisinde bulunmuyoruz.