Ortanca Çiçeği Bakımı

Balkonlarda görmeye en alışkın olduğumuz çiçeklerden biri de ortanca çiçeğidir. Eğer ilk defa bu çiçeğe sahip olduysanız ortanca çiçeği bakımı hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Çünkü oldukça dayanıklı gibi görünse de ortancalar aslında bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyan bitkilerdir. Ortanca ile ilgili bilmeniz gereken ilk husus, doğrudan güneş gören bir yere koymamanız gerektiğidir.

Çiçeğinizi bol ışık alan ancak doğrudan güneş ışığı gelmeyen bir yerde konumlandırmalısınız. Ayrıca hava sıcaklığı da ortanca çiçeği bakımı noktasında önem kazanıyor. Bu çiçek çok sıcağı sevmediği gibi çok soğuğu da sevmez. Kış mevsiminde 14 derecenin altında zarar gördüğü için ideal ortam ısısını ayarlamanız gerekir. Kış mevsiminde rüzgardan da çiçeğinizi korumalısınız.

Ortanca Ne Zaman Sulanmalı?

Çiçeğinizi yaz aylarında susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Yaz mevsiminde haftada 2 defa sulama yapmanız gerekir. Ancak çok sıcak ve nemsiz bir yerde yaşıyorsanız haftada 3 defa da sulama yapabilirsiniz. Sulama öncesinde toprağı kontrol edin. Eğer toprak kurumuşsa su verebilirsiniz. Sulama sonrasında saksının tabağında su kalmaması da önemli bir husus oluyor.

Tabakta biriken suyu dökmelisiniz. Sulama suyunun 1 gün dinlenmiş ve oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Bu bitkiyi dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Köklerinden ayırarak ayrı bir saksıya dikmeniz, çiçeğinizi çoğaltmanız için yeterli olur. Ortancanın saksı değişimini çok sık yapmayın. 2 ila 3 yılda bir saksı değişimi yapmanız yeterli olur.