Saksı Çiçekleri Nasıl Sulanır?

Evde saksı çiçekleri yetiştirmeye başlayanlar genellikle çiçeklerinin kuduruğundan ya da köklerinin çürüdüğünden yakınır. Bunun nedeni çiçek yetiştirme hususunda acemi olanların saksı çiçekleri nasıl sulanır sorusunun yanıtını tam olarak bilmemelerinden kaynaklanır. Aslında çiçeklerin tümü için tek bir sulama periyodu olmadığını bilmelisiniz. Bazı çiçek türlerini her gün sulamak gerekirken bazıları sadece haftada 1 suya ihtiyaç duyabilir.

Dolayısıyla saksı çiçekleri nasıl sulanır sorusunun periyot açısından tek bir yanıtı yok. Sulama yöntemi bakımından da bu sorunun yanıtı çiçek türüne göre değişkenlik gösteriyor. Bazı çiçekleri damlama yöntemi ile sulamanız, bazıları için ise su püskürtme yöntemi ile sulama yapmanız gerekiyor. Bu noktada hangi çiçekten söz ettiğimiz belirleyici bir unsur oluyor.

Çiçeğin Su İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Bir çiçeğin suya ihtiyaç duyduğunu anlamanızın çok kolay bir yolu var. Öncelikle parmağınızı yaklaşık 1 cm derine ulaşacak şekilde toprağa sokmalısınız. Eğer bu bölümde toprak kurumuş ise sulama yapmanızın vakit gelmiş demektir. Toprağın üst bölümü kuru görünebilir. Ancak alt kısım nemli ise biraz daha bekleyerek yeniden aynı kontrolü yapın. Bu bölüm kuruduğunda sulama yapabilirsiniz.

Çiçeklerin yapraklarında sararma başladıysa sulamayı geciktiriyorsunuz demektir. Bu yüzden yapraklarını sıklıkla kontrol etmelisiniz. Sulama için kireçsiz içme suyu kullanmalı ve suyun oda ısısında olmasına da özen göstermelisiniz. Ayrıca her defasında aynı oranda su vermeniz gerektiğini de unutmayın.