Soğuğa Dayanıklı Çiçekler Nelerdir

Çiçeklerin sadece ilkbahar ve yaz mevsiminde muazzam güzelliklerini bizler için sergiledikleri düşünülür. Oysa kış mevsiminde açan ve soğuk havaya gayet dayanıklı olan çiçekler de var. Sizlere soğuğa dayanıklı çiçekler nelerdir sorusuna yanıt olabilecek bu çiçeklerden bahsedelim. Örneğin çuha çiçeği hem soğuk havaya hem de kış mevsiminin tüm yağışlarına dayanıklı olan çiçekler arasında yer alır.

Bir diğer çiçek de sıklamen adını taşıyor. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan sıklamen çiçeği soğuğa dayanıklı çiçekler nelerdir dendiğin ilk akla gelen çiçek çeşitleri arasında yer alıyor. Sokaklarda sıklıkla görmeye alışkın olduğunuz açelya da soğuk havaya dayanıklı olması ile ön plana çıkıyor. Açelyalar yılın her mevsiminde açabilen ve güzelliğini yıl boyunca sergileyen cömert çiçeklerden biridir.

Kışın Hangi Çiçekler Daha Dayanıklıdır?

Kış çiçeklerinden bir diğeri de kamelyadır. Balkonları ve terasları süslüyor olması ile dikkat çeken kamelyalar rüzgara, soğuğa, yağmura hatta kimi zaman kara bile dayanıklı olmaları ile ünlenmiştir. Bu arada Atatürk çiçeğinin de soğuk havaya dayanıklı olduğunu belirtelim. Bu çiçek -4 dereceye bile dayanabilecek, güçlü bir yapıya sahip.

İsminden de anlayabileceğiniz gibi on bir ay çiçeği yılın 1 ayı hariç her ay açan bir çiçek türüdür ve soğuğa da dayanıklıdır. Bu çiçek -12 dereceye dayanabilen ender çiçek türlerinden biridir. Sadece kış mevsiminde sulamasının seyrek yapılması, bakımının ihmal edilmemesi 11 ay boyunca güzelliğini sergilemesi için kafi!