Yılbaşı Çiçeği Ponsetya ve Öyküsü

Yeni yıl, dinamizm, umut ve renklilik içerir. Çiçekler de özel bir tasarım ile buluşarak bu duyguları yansıtacak bir forma bürünebilir ve yılbaşı çiçeğine dönüşebilir. Ancak bazı bitkiler ve çiçekler var ki, onlar zaten yılbaşı çiçeği olarak bilinirler. Yılbaşı çiçekleri ile tanışmaya hazır mısınız?

Ponsetya Çiçeği

Nam-ı diğer yılbaşı çiçeği bu ününü parlak kırmızı çiçeklere borçlu. Koyu yeşil yaprakları ve beraberinde canlı parlak kırmızı çiçeği ile yılbaşı temasını en iyi yansıtan çiçek olduğundan ponsetya çiçeği tüm dünyada yılbaşı çiçeği olarak da bilinir. Bu nedenle yeni yıl kutlamalarında da bu çiçeğe yoğun bir şekilde yer verilir. Ponsetya çiçeğinin pek çok farklı türü bulunuyor. Beyaz ve pembe renkte çiçeklere sahip olan çeşitleri de var. Anavatanı ise Meksika dağlarıdır.

Yılbaşında özellikle Avrupa ülkelerinde insanların birbirine en çok gönderdiği çiçek de haliyle ponsetya oluyor. Ülkemizde ponsetya çiçeği yılbaşı çiçeği olarak pek düşünülmese de yurt dışı için aynı durum söz konusu değil. Aslında bu çiçeği bu denli popüler kılan bir faktör daha var. O da bu çiçeğin bulunma öyküsüdür.

Ponsetya Çiçeğinin Öyküsü

Meksika’da yaygın olarak bilinen bir efsane aynı zamanda ponsetya çiçeğinin de nasıl bulunduğunu anlatıyor. Maria isminde bir genç kız, kardeşi Pablo ile beraber yaşıyordu ve çok fakirlerdi. Yılbaşı öncesinde düzenlenen festivale katılmayı ikisi de çok istiyordu. Ancak gelenekler çerçevesinde bir hediye almaları gerekiyordu ve hediye alacak paraları da yoktu. Ne yapacaklarını düşünürken akıllarına bir fikir geldi.

Yol kenarındaki yabani otları toplayarak bir buket yapma ve bunu da hediye olarak sunmaya karar verdiler. Festivale gittiler ancak hediye olarak sundukları yabani otlar nedeniyle festivalde alay konusu oldular. Bir hayli küçük düşürüldükleri için çok üzüldüler. Üzgün bir şekilde tam festivalden ayrılırlarken yabani otlar birden açtı ve ponsetya çiçeğine dönüştü.

Siz de yıl başında sevdiğinize kütahya çiçekçi ile ponsetya göndermek istemez misiniz?